Muhtemelen Sayın Yılmaz Özdil’in aşağıda linkini verdiğim videosunu, sadece AKP’liler değil tepkili CHP’li ve muhalefet partili kesimlerden de izlemeyenler olabilir.

Bazı tespitlerine çekince koymakla birlikte, genel değerlendirme çerçevesinde;

*Seçimi kaybeden ve yeniden kazanan AKP’li belediyelerin üst yöneticileri,

*Yeniden kazanan ve ilk kez kazanılan CHP’li belediye üst yöneticileri mutlaka videoyu izlemeli.

Bence dile getirilmeyen çok önemli bir konu daha var.

X, Y ve Z kuşağı, tarikat ve cemaatlere teslim edilen eğitim sistemi nedeniyle doğmuş ve doğacak çocuklarının geleceği açısından endişeli. Kendi torunlarım ve çocuklarımdan biliyorum. Hala anlamayan, ekonomik sıkıntıların da etkisiyle doğum oranlarındaki düşüşü izlemeli. Sadece genç anne ve babalar değil, Ülkeyi terk eden gençleri gördükçe, dedeler ve nineler de endişeli.!!

Milli Eğitim Bakanı TBMM kürsüsünden, “sizin tarikat dedikleriniz bizim için STK’dır, desteğimiz devam edecek” açıklamasını yapınca ARİFE TARİF GEREKMEDİ.!

Sayın Cumhurbaşkanı ve İBB adayı Murat Kurum seçimden bir gün önce bir tarikatı ziyaret etti ve basına resimleri servis edildi. Tam anlamıyla iletişim kazası- felaketiydi. 3-5 tarikat oyuna talip olacağız diye kaç oy kaybettiklerini oturup hesaplasınlar.

Halk Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş ayarlarını, bazı AKP’lilerin aksine benimsemiş olup rahatsız değil. Ters düşüncede olanlara karşı Atatürk öznesinde birleşiyorlar. Çok çaba sarfedilmiş olsa da AKP direnci kıramadı. Hatta bu düşüncede olanları daha da konsolide etmiş oldu.

NERELERDE YANLIŞ YAPTIK! diye düşünen, yakından tanıma fırsatı bulduğum, gerçekten özverili çalışıp büyük projelere imza atan AKP’li Büyükşehir, il- ilçe belediyesi üst yöneticileri muhtemelen şaşkın ve hayal kırıklığı içinde. Yerel yönetimler siyasetten arındırılmış olsa bu yöneticilerin birçoğu tekrar seçilebilirdi. Ancak bugüne kadar Sayın Erdoğan’a seçmenin duyduğu güven nedeniyle seçim kazandılar, bu seçimde ise CHP’nin çok başarılı belediyeciliği nedeniyle değil;

*İşçiler ve Emeklilere verilen sözlerin tutulmaması,

*Ekonomik kriz, boş tencere,

*Kamuda tasarruf başlatılmaması, aksine savurganlık ve gösterişin artması,

*Sığınmacılar kaynaklı demografik yapının değiştirilme tehlikesi,

*Tarikat ve cemaatlerin her konuda devletin kılcal damarlarına kadar sızma girişimi gibi nedenlerle başarılı AKP’li başkanlar, bu sefer Sayın Erdoğan yüzünden kaybettiler diye düşünüyorum..

Eğer bu rüzgar devam eder, CHP kendisine verilen krediyi iyi kullanarak başarılı Yerel yönetim örnekleri gösterirse, genel seçimde çok daha büyük başarılar kazanabilir.

Umarım AKP toplumda ve özellikle kalesi olan il- ilçelerin kaybını ve değişimi iyi okur. Mazbatalar bile alınmadan sayın Numan Kurtulmuş’un anayasa değişikliği nedeniyle yaptığı telaşlı ve zamansız açıklamalarda fazla ısrarcı olmaz.

İtirazlar sonuçlandıktan sonra, 2019 seçimlerini değerlendirdiğim ve bloğumda yer alan aşağıdaki iki yazımı güncelleyerek sonuçlar hakkında ayrıca karşılaştırmalı bilgi vereceğim.

PARTİLERİN SEÇİM STRATEJİLERİ

HANGİ İLDE NE KADAR İLÇE- BELDE BELEDİYESİ VAR

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın