Şubat 1999’da GÜNEY EGE GAZETESİNDE yayınlanmıştır.

Ekonomik kriz var ya! Bakıyorum esnafın camlarına, kocaman yazılarla “5- 12 ay taksit, faiz yok, maliyetine satış, %50 iskonto” gibi ilanlar asılmış. Mutlaka birçok esnaf arkadaşımız iyi niyetlerle düşünüp, “vitrinde- raflarda duracağına satıp parasını, senedini, çekini kasama koyayım” diyor. Hiç olmazsa harcımı, borcumu öder namerde muhtaç kalmam peşinde.

Ancak bazıları var ki, aynı düşüncede değil galiba. Sanki “müşteri dükkana hele bir gelsin, ben allem eder kallem eder yine bildiğimi yaparım” kurnazlığı peşinde.

Dedim ya bir süredir işlerim nedeniyle İzmir’deyim. Cama yazmış. “Ayakkabılar 5- 7 milyon TL.” Vitrine bakınca gerçekten güzel ayakkabılar var. Hiçbiri üzerinde etiket yok. İçeri girince başlıyor kem, küm. “Efendim 5 milyonluk ayakkabılar yeni bitti, sadece şunlar kaldı” (tarlada bile giyemezsin), “en iyisi ben size şunu vereyim ama fiyatı 15 milyon TL.”

Değerli okuyucularım maalesef biz vatandaşlar olarak haklarımızı takip etmiyoruz. Karşımızdakilerin hepsi iyi niyetli olsa mesele yok ama nerede.. Devlet bir tüketici yasası çıkarmış, kimsenin haberi yok.

Maalesef belediye başkan ve yöneticilerinin de haberi yok, ya da umurlarında bile değil.

Bu yasaya göre herkes sattığı malın üzerine, vitrinden okunacak şekilde fiyatını yazmak zorundadır. Sadece bu mu? Değil elbette. Satılan mal deforme olmamışsa ve kullanılmamışsa, satın aldıktan sonra geri verip paranızı alabilirsiniz. Eğer vermezlerse şikâyet edebilirsiniz. Peki nereye? Tüketici hakem heyetlerine, tüketici derneklerine veya en yakın zabıtaya.

Şimdi soruyorum; Aramızdan kaç kişi yaşadığımız bölgenin (il- ilçenin) Tüketici danışma- hakem heyeti telefonunu biliyor?

Halka hizmet vaat ederek oy alan belediye başkan adaylarımıza bir kopya vereyim. İşte fırsat. Bastırsınlar “tüketici kanununu” ve vatandaşa dağıtsınlar. Seçilince takipçisi olacağım notuyla birlikte.

Belki bu önerim esnafa şirin gözükmeye çalışarak zabıta denetimlerini yeterli yaptırmayan sayın başkanlarımızın da kulağına gider. Üstelik de turizm bölgesinde. Halk sadece laf duymak değil, icraat görmek istiyor. Saygılarımla.

AHMET BAYBARS GÖĞEZ

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın