29 Kasım 2020 https://www.sonsaat.com.tr/87657/kose-yazilari/transhumanizm/ yayınlandı.

Vikipedia göre Transhümanizm;

“İnsanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin arttırılması, yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir entelektüel ve kültürel harekettir..”

Böyle bir kavramın varlığından ne kadar haberi olduğunu tam olarak bilemediğim siyasetçilere hatırlatıyorum;

Mecliste çıkardıkları kanun ve yönetmeliklerle toplumun geleceğini şekillendirmeye çalışanlar, sadece bugünün sorunlarına çözüm bulmaktan çok daha öncelikli olarak, vatandaşların geleceğine ve beklentilerine yönelik çalışmalar yapmak zorundadırlar.

Tüm siyasi partiler milletvekilleri ve yerel yönetici adaylarını seçerken, bilgi ve birikimleriyle geleceği gören, donanımlı ve proaktif düşünüp kararlar alarak uygulayabilen kişileri öncelikle listelerine yerleştirmek ve sorumluluklarına sahip çıkmak zorundadırlar.

İlle de sonucu kendi tercihlerine göre belirleyecek projeler ve öngörüler yerine, proje havuzları oluştururken, bugün işe yaramasa da, yarının talep ve ihtiyaçlarına da cevap verebilecek hazırlıklar yapmak zorundadırlar.

Bu nedenle seçilen adayların proje ve finans okur- yazarlığına sahip olmaları çok önemlidir.

Bu yazdıklarımı futuristlik olarak görmemek gerekir. Çünkü eskiden 10 birim zamanda gerçekleşen toplumsal, bilimsel ve ekonomik kavramlar, günümüzde mevcut altyapı kullanılarak 1 birim zamanda katlanarak hayat buluyor. 

Bir proje fikri, proje bitmeden eskimiş- demode ve çöp olabiliyor.

Sevgi ve saygılarımla.

AHMET BAYBARS GÖĞEZ

EYLÜL 2020

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın