Arşivimi taradığımda, hiçbir yerde yayınlanmayan bu yazımı buldum. YTL’na geçişle nasıl da ümitlenmiştim.!

Yıllardır ülkemizin yaşadığı yüksek enflasyon nedeniyle nereyse iki nesil sıkıntılarla dolu bir hayat yaşadık. Bu enflasyonlu ortamdan fırsat kazançları sağlayan kimi çevrelerin çıkarları ve ülkemizin refah içinde yaşamasını istemeyen dış güçlerin kışkırtmalarına maalesef bazı siyasetçi ve devlet adamlarının da geçmişte alet olduğunun bilincindeyiz.

En önemli demokratik hakkımız olan oy kullanma özgürlüğümüzü dahi, parti liderlerinin tercihleri doğrultusunda kullanmamızı mecburi kılarak, halkın seçme özgürlüğünü ipotek eden anlayışın sonrasında, bu dönemde ortaya konan tablonun mimarları şimdi köşelerinde otururken, faturayı ödemek zorunda kalan bizler artık bilinçlendik. Temennimiz odur ki, bugünden başlayarak siyasi liderlerimiz de bu durumdan vazife çıkartarak halkın tercihlerini göz ardı ederek gelecekte aynı hataya düşmesinler.

Yıllardır yüksek faiz kazancı diye kandırılarak üretmeyi unutmuştuk. En büyük şirketlerin dahi faaliyet karı yerine, faiz geliri kazançlarıyla yüksek karlar açıkladığı, memurların aldıkları maaşı faize yatırdıkları, Ayşe teyzenin harçlığını repo yapmak için çırpınan anlı, şanlı bankaların personelinin koşuşturmalarını, yüksek faiz borcu nedeniyle inim, inim inleyen sanayicileri, esnafı ve faizini ödeyemeyince kapanan işyerlerini unutmadık.

Bugün toplum olarak düşen enflasyon ve fiyat artışları yanında paramızın tekrar eski kuruşlarına kavuşma heyecanı içindeyiz. Bu fırsatı yakalamışken YTL’nin değerini koruması ve daha da değerlenmesi için üzerimize düşen sorumlulukların bilincinde olarak gerekli fedakarlıkları yapmaya hazırız. En ufak bir aymazlık ve gevşemede tekrar eski günleri yaşama lüksümüz artık yok.

Bu enflasyonu toplum olarak hep birlikte gösterdiğimiz fedakarlıklarla düşürdük. Bu başarıyı bir parti veya kişiye indirgemeye kimse kalkışmamalı ve en yüksek dereceden TÜRK TOPLUMU olarak sahiplenmeliyiz.

Konu ne ideolojik ne de siyaset meselesidir. Bu sonuca ulaşmamızda değerli TÜRK HALKI ile girişimcilerimize, sanayicilerimize, ülkemizde ticari faaliyet gösteren yabancı ortaklı işletmelere, çiftçimize, köylümüze ve hizmet kesiminin saygın yöneticilerine şükranlarımızı sunuyor, bu iradeyi politikalarıyla destekleyen hükümet üyeleri ile başbakanımızı da gönülden alkışlıyoruz.

Sayın TÜRK HALKI;

“Biz şirket olarak bu geçiş döneminde daha çok ve daha kaliteli mal ve hizmetler üretmeyi, çağımızın gelişmelerini dikkatle takip ederek müşterilerimizin ve gelecek nesillerin sağlığını ipotek altına sokmadan, gençlerimizi ve çocuklarımızı hayata hazırlamak ve iş- meslek sahibi yapmak üzere üzerimize düşen sorumlulukların bilincinde olarak her türlü destek ve yatırımları yapmayı taahhüt ediyoruz.” Bu andı tüm kamu kurumları ve şirketleri, özel şirketler duvarına asmalıdır.

Danışmanlık şirketim adına ayrıca aşağıda ki taahhütte bulunuyorum;

“YTL’na geçiş ile birlikte fırsatçı düşüncelerle hareket etmeden, fiyatlarımı tekrar gözden geçirip aşağı çekmeyi, KOSGEB danışmanı olarak firmalara sunduğum danışmanlık ve proje yönetim hizmetlerinde YTL olarak teklif vermeyi, döviz üzerinden teklif vermek zorunda kaldığımızda kendime hedef koyduğum 1 YTL= 1 USD olarak teklif vermeyi, karlılığımızı arttırmak için gereksiz lüks harcamalarımızı kısmayı, daha verimli ve bilinçli çalışarak rekabet gücümüzü zayıflatan teknolojik gelişmelere yapacağımız yatırımlarla kapasitemizi arttırıp daha çok istihdam ve katma değer yaratmayı ve tüm Dünya’ya mal ve hizmet satarak ülkemize döviz kazandırmayı taahhüt ediyorum.” Saygılarımla.

Ahmet Baybars GÖĞEZ 28 KASIM 2004

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın