22.06.1999’da Muğla ORTACA’da basılan Güney Ege Gazetesinde yayınlanmıştır.

Nedense ulus olarak kendi kendimize yasaklar ve tabular koymaya çok meraklıyız. Bazen devlet dairesinde, bazen Mehmetçiğimizin nöbet veya görev mahallinde “yassah hemşerim” tekerlemesi/ uyarısı ile karşılaşanlarımız hiç de az değildir.

Lafı nereye mi getirmek istiyorum? Hemen söyleyeyim.

Hani şu Dalaman’dan gelip, Ortaca’dan geçen ve Dalyan üzerinden Marmaris’e bağlanacak, yerli halkın Nato yolu dediği yol acaba neden yapılmıyor diye bir araştırma yaptım. Yetkili ve yetkisiz birçok kişi ile görüştüm.

Bazı kişiler Aksaz üs komutanlığı izin vermiyor dedi. Kimisi Dalyan ve karşı kıyısı ÖÇK- Özel Çevre Koruma alanı içine alındığı için üzerine köprü yapılamıyor vs. dedi.

Amerika’nın başkentinde FBİ binasının etrafında otoyolları, Ankara’nın göbeğinde her türlü ÇOK GİZLİ bilgilerin depolandığı Genelkurmay, Kuvvet Komutanlıkları ve Bakanlık binalarını gördükten sonra, Aksaz üssü nedeniyle bu projenin askıya alındığına inanmam mümkün değil. Zaten kimse Aksaz üssünün içinden yol geçsin demiyor ki. 2 km uzağından geçsin efendim, ne farkeder. Diğer iddiayı zaten ciddiye almıyorum.

Dalaman’a her yıl 1 milyon turist gelse, hepsi otobüslerle taşınsa, her otobüs 40 kişi taşısa, yaklaşık 10.000 otobüs gidiş, 10.000 otobüs de dönüşte şu anki yolu kullanıyor demektir. Bu yolun yapılmasıyla yaklaşık 40 km kısalacak olan Dalaman- Marmaris yolu nedeniyle trafik yoğunluğunun azalması bir yana, bir sezonda 800.000 km amortisman ve yakıt tasarrufu yapılacaktır.

Ayrıca Sultaniye kaplıcaları, çamur banyoları, Kaunos harabelerini kara yolu ile ziyaret de mümkün olacaktır. Ortaca’nın içinden geçen böyle bir yolun, ilçeye faydasının olmayacağını, hatta zararı olacağını iddia edenler olabilir mi? Hiç sanmıyorum.

Bence bu işin içinde başka işler var. Ard niyet, ince hesap var mı bilemiyorum ama eğer ihmal var da sayın yöneticilerimiz bunu göremiyorsa, işte ihbar ediyoruz.

Sayın kaymakamımız ve sayın belediye başkanımız;

Bu proje sizlerin Ortaca tarihine geçmenizi sağlayacak büyük fırsattır. Arkanızda büyük bir kamuoyu desteği de vardır. Helvayı yapacak insan aranmaktadır.

NOT: Eğer yöneticilerimizden bu konuda bir açıklama gelirse, bu köşede yayınlayacağımızı bildiririz.

Ahmet Baybars GÖĞEZ

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın