01.06.1999’da Muğla ORTACA’da basılan Güney Ege Gazetesinde yayınlanmıştır.

Bu köşeyi sürekli takip eden okuyucularım bilirler. Bir süredir işlerim nedeniyle İzmir’de bulunduğum için ancak, fırsat bulabildikçe Ortaca’ya gidebiliyorum.

Aslında bunun yararı da oluyor. Özellikle geçen hafta boyunca kaldığım ilçemizde bol, bol gözlem yapabilme fırsatı bulabildim.

Seçimlerin yapılması ve yeni kadroların Ortaca belediyesi yönetimine gelmesiyle sırada bekleyen, seçim öncesi vaat edilen projelerin bir, bir uygulamaya geçeceğini umarken, yeni başkanımızın gazete sütunlarına yansıyan “Borçlarımızı ödeyeceğiz ama paramız yok vb.” yakınlarını duyduk. Öyle görünüyor ki daha işin başlangıcında kendilerine destek vermiş olan bazı kesimler bile, “acaba doğru mu yaptık” sorusunu sormaya başlamışlar..

Hatırlarsanız bu sütunlarda yeni belediye yönetimini kastederek, sorunların tespiti için neler yapılması gerektiğinden ve belediye başkanının kaynak yaratma becerisinin öneminden söz etmiştim.

Aradan geçen 1.5 aya yakın zamanda görünen manzara, mevcut yönetimin bu durakta daha çok bekleyeceğini gösteriyor. Umarım beni mahcup ederler.

Bana göre çözüm daima sistemin içinde aranmalıdır. Eğer büyük işler yapılmak isteniyorsa, büyük düşünülmelidir. Sadece halka dayalı (halktan toplanan) gelir muhasebesi ile hiçbir riske girmeden büyük projelere girmek mümkün değildir. Yoksa bir bakmışız, seçimler gelivermiş ve siz hala “Ortaca’nın suyunu 1980’li yıllarda biz getirmiştik” söylemlerine takılırsınız.

Bunun yanında 1,5 ay içinde hiç olmazsa ana yollarda (başta belediye çevresi) asfaltlama yapılmasını, orta refüjlerdeki insan boyuna ulaşmış ve karşıdan gelen araçları görmeyi engelleyen otların temizliğinin yapılmasını, kaldırımlara yayaların rahatça geçebilmesi için el atılmış olmasını görmek isterdim.

Ahmet Baybars GÖĞEZ

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın