Sayın Ekrem İMAMOĞLU 2 söylemi ile İstanbullunun gönlünü fethetti.

“Her şey çok güzel olacak.” “İstanbullunun kuruşuna sahip çıkacağız.”

Fazla kızdığında ise “Meydan boş değil” ve “Belediye kaynakları kimsenin babasının malı değil” gibi göndermeler yaptı.

Bir yıllık çalışmalarına ait raporun ayrıntıları www.ibb.istanbul Temmuz ayı İstanbul Bülteninde yayınlandı.

Çok önemli engellemelerle karşılaştığını hepimiz gördük/ görüyoruz. Bu arada COVİD-19 nedeniyle gelirlerin azaldığı, sosyal belediyecilik gereği harcamaların arttığı da malum. Tüm bunlara karşın kimse yapılanlar dışında, “yapılamayanlar, eksik ve/veya hatalı yapılanları” konuşup yazmadı.

Lafı hiç eğip bükmeden başlıktaki sorunun cevabını kendi adıma vermek isterim; Evet “Her şey çok güzel oldu.” Hatta bu slogan diğer kentlere de sinerjik olarak yayılınca adeta bir hizmet yarışı başladı. Her şeyi çok, çok güzel. Çok daha güzel. Olağanüstü güzel. Mükemmele yakın güzel yapma yarışı.

Kazanan vatandaşlar, sosyal yardıma ihtiyacı olanlar, işi bozulan esnaf, geçim sıkıntısı yaşayan aileler ve çocuklar oldu.

Araştırmacı gazetecilik merakı ile raporda açıklanan birçok konunun üzerine gidilmediğini gördüm. Bazı eleştirilere millet ittifakı başta olmak üzere sosyal medyada, “Geçmişte olanları niye konuşup yazmıyorsunuz?” tepkileri geldi.

Sayın İmamoğlu İstanbullulara “Hep birlikte yönetiyoruz” derken aslında eleştirilere açık olduğu mesajı veriyordu. Ya da biz öyle yorumladık. Fakat bazı eleştirilere basın sözcüsünün verdiği ve vermediği cevaplarla, hassas oldukları görüldü. Tartışamazsak doğruyu nasıl bulacağız?

Raporda anlayamadığım bazı konuları 01.08.2020’de istanbulbulten@ibb.istanbul adresine yazdım. Henüz E- postaya cevap verilmedi.

Raporda neler var? Neler yok?

 • Raporda, “Mali disiplin ve etkili bütçe yönetimi” başlığıyla gider bütçesinin azaltıldığını ve gelir- gider farkının 7, 2 milyar TL’den 800 milyon TL’na indiği anlatılıyor. Zamanla çok daha inebilir.
 • Bu arada geçmiş yönetim EGM ile protokol yaparak 11 farklı şehirde 12 emniyet müdürlüğü binası ve lojmanları yapmaya karar verilmiş. Merkezi bütçenin konusuna giren bu yatırımların devam ettiğini raporun 10’ncu sayfasında okuduk. “İstanbul, Hakkâri, Kahramanmaraş ve Elazığ emniyet müdürlüğü binaları ile lojmanlarını yaptık, ayrıca Siirt Mezbaha ve itfaiye binalarının yapımına devam ediyoruz.”
 • Yerel yönetimlerin ayni ve nakdi yardımları ayrı bir yazı konusu olup detaylara girmeyeceğim. Geçmişte Hopa’ya liman, Arhavi’ye OSB yatırımlarını eleştirirken, İstanbullunun kuruşuna sahip çıkacağım sözü unutuldu mu?
 • İBB şirket ve iştiraklerinin YK- Yönetim Kurullarının 19 kişiye neden çıkartıldığı açıklanmamış.
 • İBB Bilgi işlem daire başkanı sayın ÖZGÜNER değerli bir profesyonel. Güzel çalışmalardan bahsediyor. Belediye şirketleri ve iştiraklerinin de web sitelerine el atsa iyi olur. Bazıları çalışmıyor. Standart yok. Faaliyet raporları, performans programları, mali tablolar, BTH- Bilgi toplumu hizmetleri hiç yok ve/veya eksik. (Bu konuyu bir başka yazımda daha detaylı yazdım.)
 • İETT OTOBÜS AŞ’den 130 otobüs alarak tekrar ulaşım işine mi giriyor, yoksa tamir edip geri mi verecek? Sayıştay “OTOBÜS AŞ, ULAŞIM AŞ, METRO AŞ gibi şirketlere ulaşım yüklerini devrettikten sonra İETT’nin Moda tramvay ve Tünel finüküler hatlarını da devrederse varlığına ihtiyaç kalmaz” diyor. Motor yenileme fabrikası açıp tekrar ulaşım işine girerek bu fikre katılmayan yönetim diğer şirketleri de İETT’ye devretse tasarruf sağlanır. Sayıştay haklıysa İETT’yi kaldırarak hem varlıkları ve gayrimenkullerini İBB’ye geçirmiş, hem de yüklü bir personel ve gider tasarrufu yapılmış olur.
 • Devlet bankaları Teminat Mektubu vermiyor, komisyon oranını %0,25’den %1,5’a çıkarttıysa, özel bankalardan almakta bir engel yok. Maaşlarla ilgili en iyi teklifi Yapı Kredi verdiyse ek protokolle teminat mektupları bedava bile alınabilir. Ayrıca kefalet sigortası sistemi de kullanılabilir.
 • Hukuk servisi “Son 6 yıllık kamulaştırmaların bazı ilçe belediyelerine para aktarmak amaçlı yapılarak %91 kamulaştırma için 214.000.000 TL harcandığını. Kanal İstanbul bölgesinde 2 seçim arası başkan vekilinin imzaladığı protokolle 1.200.000.000 TL değerinde İBB arazisine el koyulacaktı çekildik.” “Haydarpaşa ihalesinde yanlış yapıldı mahkemede kaybettik Danıştay’a gönderdik..” Suç duyurusu yapıldı mı? Yapıldıysa rapora neden yazılmadı?
 • Kamuoyuna 2 seçim arası 4.000 kişiyi işe almışlar dendi. Suç duyurusu yapıldı mı?
 • Araç ihalelerinde usulsüzlükler var diye Yenikapı’ya çekilen araçlardan tedbir alıp Audi’leri iade etmişler. Kamuoyu sonrasında Ekrem başkan ne yapacak acaba diye çok bekledi.!
 • İBB hukuk müşaviri sayın Eren SÖNMEZ “Başkanımız göreve geldiğinden itibaren Hükümet ile uyum ve iş birliği içinde çalışmak istiyor. Alınan bu kararlar ve mevzuat değişiklikleriyle belediyeler, hukuken de çalışamaz duruma getiriliyor. Belediyenin her işinde, anında müfettiş göndererek…” ifadesinden ne anlamalıyız? İBB ve İstanbul halkına verilen “Yapılan yolsuzluklardan hesap soracağım” sözünü unutalım mı? Tamam kavga etmeyin ama sayın Mansur YAVAŞ unutmadı ve gereğini yapıyor. NOT; İlerleyen günlerde İBB tarafından sorgulanan geçmiş dönem yolsuzluk dosyaları hakkında soruşturma izni verilmediğini ve/veya İçişleri bakanlığına dosyaların aktarıldığını duymaya başladık. Önemli olan dosyaların hazırlanmış olması.
 • “İktidar valiler eliyle belediyelere kayyum atamaya kalkıyor” diye endişe duyuluyor. Açıklar verilmez ve geçmiş döneme ait hesaplar sorulduğu sürece İstanbullu daha çok sahip çıkar? Sürekli savunma kimseye zafer kazandırmaz.

Yapılan çok güzel işler için tüm İBB yöneticilerine teşekkür ediyoruz. Böyle büyük bir organizasyonu yeniden toparlayıp yönetmek kolay değil. Burada yazdıklarımız “Her şey çok daha iyi olsun” beklentisi kaynaklı. Bu konuda ümitsiz değiliz.

Geleceğin yerel yönetim anlayışını hâkim kılabilmek adına hatalardan ders çıkartarak, bu konuda uzman kişilerle konunun tartışılmasına ve kamuoyunun dikkatinin çekilmesine ihtiyaç var. Yoksa doğru bilinen yanlışları tekrar ederek doğruyu bulmanın imkansız olduğunu hepimiz biliyoruz.

Sevgiler ve saygılar sunarım.

Ahmet Baybars GÖĞEZ

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın