Sevgili dostlar,

Ben gecen sene Ekim ayında ekteki makalemi yazmıştım.. BUYUK HARFLERLE DE BU KIS ZOR GECECEK, GELECEK SENE DE YENI DUZENLEMELER VAR” diye.. Bugün sayın Enerji bakanımızın gerçeği nihayet anlamış olmasından dolayı ne kadar mutlu oldum bilemezsiniz! Buyrun linki tıklayın. (Görüyorum ki link kaldırılmış!)

http://siyaset.milliyet.com.tr/bu-kis-zor-gececek-/siyaset/siyasetdetay/20.11.2012/1630106/default.htm?ref=yahoo

Sadece enerji yönünden değil, yazımda sozunu ettiğim diğer konularda da bu kış zor geçecek. Özellikle de köylü ve çiftçiler için.. Nedenini anlatayım..

1. Gecen sene bu zamanlar hükümetimiz köylüye tabiri caizse KIYAK yaptı. Faizsiz ve 1 sene geri ödemeli hayvan kredisi verdi. İyi de memlekette hayvan yok. Talep fazla, arz az olunca ekonominin kuralları işledi. Hayvan fiyatlari 7.500 TL’na fırladı. Sene dediğin çabuk geliyor. Köylümüz bir baktı ki geri ödeme zamanı gelmiş ama hayvan fiyatları yarıya yani 3.000- 3500 TL’na gerilemiş. Yani faizsiz kredi ile 1 hayvan aldığı fiyata 2 hayvan satarak borcunu ödeyebilecek hale geldi. Süt fiyatları da iyileşmiş ama OT ITHAL EDEN ULKE OLDUĞUMUZ için maliyetler süt fiyatının üstüne çıkmış. Neyse ki imdadına Kurban bayramı yetişti. Kurbanlıklar neden ucuzladı, şimdi anladınız mı? Bari ilk taksitleri ödeyelim diye ellerinde ki hayvanlar pazara çıktı. Siz, hayvan fiyatları düştü, demek ki hayvanlarımız çoğaldı diye mi düşündünüz?

2. Biliyorsunuz 2b arazileri kullanıcısına satılacak diye kanun cıkarıldı.. Yıllardır atalarının yaşadığı, miras kalan evini, ahirini, tarlasını satın alacağını beyan eden köylümüz, ödeme zamanı gelince ektiği ürünü de para etmeyip hayvanlarını kaybetme tehlikesi ile karşı, karşıya kaldı. Hükümet de hemen tedbir alıp, ödemeleri Ocak ayına erteledi. Ben ve bazı konuyla ilgili olanlar sorduk kendimize. Yahu Ocak ayında köylü nereden para bulacak? Her taraf kar- buz. Bari 1 sene erteleselerdi diye. Ancak milli piyango veya sayısal loto çıkar o tarihte! Kış gelmiş köylünün masrafları artmış.

Nihayet konu anlaşıldı. Hükümetimiz Büyükşehir yasasını çıkartınca, birçok ilçe ve köy, belediye sınırları icine girdi ve o bölgelerde ki 2b arazileri yatırımcılar- müteahhitler ve şehirde oturan fırsatçılar için cazip hale geldi. Yani yıllardır oturduğu evi- ahırı- damı- tarlası artık parasını ödeyemese bile hazineye geri dönmeyecek ve fırsatçılara pazarlanacaktı. Eğer biraz insafı varsa bu fırsatçıların, belki oturduğu evde oturmaya devam etmesini ama geriye kalan arazilerini kendisine satmasına razı!!! edileceklerdi.

Yani sayın enerji bakanımız gerçekten haklı.. BU KIŞ ZOR GEÇECEK AZİZİM, HEM DE ÇOK ZOR.. ZANNEDERSİNİZ Kİ ADAM MUHALEFET MILLETVEKILI. NEDEN TEDBIR ALMADINIZ KARDESIM. 10 YILDIR NERELERDEYDİNİZ? DIYEN YOK.

Saygılarımla,
Ahmet Baybars GÖĞEZ          2013

Bilgi paylaşınca güzel
X

Şifrenizi mi unuttunuz?

Bize Katılın